Każda organizacja, której zależy na uczciwym wizerunku, dba o wysokie standardy etyczne, obowiązujące zarówno zarządzających, jak i pracowników. Kultura etyczna firmy polega więc na przestrzeganiu określonych zasad i wartości, takich jak prawdomówność, lojalność czy sprawiedliwe postępowanie. Taki kodeks pomaga w utrzymaniu prawidłowych relacji między pracownikami oraz podmiotami zewnętrznymi. 

W umocnieniu kultury etycznej w organizacji może pomóc zatrudnienie audytora wewnętrznego, który będzie czuwał nad zgodnością danych obszarów organizacji z obowiązującymi standardami i normami prawnymi.

Kim jest audytor?

Audytor to wykwalifikowany specjalista, którego zadaniem jest przeprowadzanie audytu w poszczególnych działach firmy.  Dzięki jego wnikliwej analizie możliwe staje się wykrycie nieprawidłowości w działaniu firmy oraz szybkie zlokalizowanie problemów. Po przeprowadzonej kontroli audytor ocenia stan faktyczny sprawdzanych systemów i przedstawia propozycje zmian lub nowości, które należy wdrożyć. Jego zadaniem jest także doradztwo w zakresie optymalizacji i rozwoju przedsiębiorstwa.

Czym różni się audytor wewnętrzny od zewnętrznego?

Audytor wewnętrzny to osoba zatrudniona w firmie, przeprowadzająca cykliczne audyty poszczególnych obszarów organizacji i pomagająca wdrożyć potrzebne zmiany na bieżąco. Dzięki znajomości zarówno zasad, jak i sposobu pracy w danym przedsiębiorstwie, audytor wewnętrzny bada działania systemu, starając się wykryć ich skutki oraz potencjalne środki zaradcze. Audyt wewnętrzny jest autonomiczny, dlatego nie wymaga on przesyłania raportu do jednostek zewnętrznych.

Z kolei audytor zewnętrzny to doświadczona osoba spoza firmy, która w obiektywny sposób ocenia zgodność badanych systemów z obowiązującymi normami. Najczęściej audyt zewnętrzny przeprowadza się po to, by sprostać wymogom prawnym, a po jego ukończeniu konieczny jest pisemny raport, wyrażający opinie audytora na temat działania przedsiębiorstwa.

Jaka jest rola audytorów wewnętrznych?

Poza przeprowadzaniem audytów i kontrolą konkretnych obszarów firmy audytorzy wewnętrzni pełnią również inne ważne funkcje. Do ich zadań należy:

  •  pomoc przy organizacji odpowiednich szkoleń,
  • wsparcie w rekrutacji,
  • doradztwo w zakresie zarządzania ryzykiem,
  • rozwijanie procedur zarządzania ryzykiem.

Audytorzy wewnętrzni, dzięki swojej wiedzy oraz prowadzonym analizom, mają duży wpływ na zwiększenie efektywności organizacji oraz poprawę jej wizerunku. Dlatego odpowiadają także za edukację pracowników zgodnie z wytycznymi, wynikającymi z przeprowadzonego audytu. Dbają również o to, by w firmie przestrzegane były wprowadzone zasady oraz obowiązujące normy.

Promowanie kultury etycznej poprzez audyt wewnętrzny

Podczas przeprowadzanych ocen ryzyka audytor wewnętrzny rozmawia z poszczególnymi pracownikami, analizując m.in. ich opinie oraz skargi dotyczące konkretnych stanowisk pracy. Przy ich pomocy audytor identyfikuje więc wszelkie nieprawidłowości, a następnie dostarcza raport na ich temat do zarządzającego firmą.

Regularne przeprowadzanie audytu wewnętrznego nie tylko poprawia efektywność firmy, ale również mobilizuje jej pracowników oraz kierownictwo do przestrzegania zasad etycznych. Częsta kontrola wpływa także na skuteczne przekazywanie przez pracodawcę informacji na temat zakresu odpowiedzialności, procedur firmy czy obowiązujących zasad.

Kultura etyczna a audytor wewnętrzny

Mając na uwadze dobro firmy i jej pozytywny wizerunek, audytor wewnętrzny może również rekomendować kierownictwu konkretny sposób działania zarówno w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, jak i etyki biznesowej. Dzięki znajomości prawa oraz prawidłowej diagnozie działań firmy audytor nie tylko doradza, ale i dostarcza potrzebne informacje do wszystkich działów organizacji, korygując nieprawidłowe postępowanie i promując najlepsze praktyki. Wszystkie te elementy pracy audytora wpływają na sprawne działanie całego przedsiębiorstwa.

Jak zostać audytorem wewnętrznym?

Zawód audytora wewnętrznego wymaga niezwykłej dokładności, znajomości przepisów prawnych, a także wiedzy na temat danej branży. Osoba planująca zostać audytorem musi mieć wykształcenie wyższe oraz odbyć odpowiednie szkolenie z zakresu planowania, przeprowadzaniu audytu i raportowania. Taki kurs obejmuje zwykle zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną, pozwalające na kompleksowe zapoznanie się z rzeczywistymi zadaniami audytora. Po pozytywnym ukończeniu szkolenia audytor wewnętrzny otrzymuje certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu.

Dobry audytor powinien wyróżniać się zdolnościami interpersonalnymi, które ułatwią mu komunikowanie się z pracownikami i kierownictwem. Osoby na tym stanowisku odznaczają się zwykle uczciwością i perfekcjonizmem oraz umiejętnością rzetelnej obserwacji.