W wielu nowoczesnych firmach można dzisiaj znaleźć najrozmaitsze stanowiska, o których ludzie z zewnątrz nie zdają sobie sprawy. Jednym z nich jest właśnie auditor wewnętrzny. Profesja ta zyskuje coraz większą popularność, ponieważ wiąże się ze stabilnością pracy i wysokimi zarobkami

Kim jest auditor wewnętrzny ISO 9001?

Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za poszukiwanie wydajnych metod działalności danego przedsiębiorstwa oraz za poprawianie jej wyników na tle konkurencyjnym. ISO 9001 to system zarządzania jakością, a więc najprościej mówiąc auditor przeprowadza audyt w firmie lub w danym jej dziale zgodnie z wymogami określanymi przez owy system.

Gdzie pracuje audytor wewnętrzny?

Auditor wewnętrzny ISO 9001 najczęściej pracuje w dziale audytorskim danej firmy przy wybranych projektach, a także w różnego rodzaju przedsiębiorstwach oferujących usługi przeprowadzania audytów jakościowych.

Warto dodać, że auditorem wewnętrznym ISO 9001 może być osoba, która zajmuje w danej firmie również inne stanowisko związane z zarządzaniem niezależnie od tego, na jakim szczeblu kariery się znajduje.

Auditor wewnętrzny iso 9001

Czym powinien cechować się dobry auditor?

Auditora ISO najczęściej wybiera pełnomocnik danej firmy, dlatego powinien on wiedzieć, że dobrego kandydata powinny wyróżniać:

  • dyplomatyczność w rozmowie z ludźmi,
  • poufność,
  • wrażliwość kulturowa,
  • szczerość i uczciwość,
  • zdecydowanie i stanowczość,
  • komunikatywność,
  • niezależność. Auditor najczęściej pracuje samodzielnie, nie ma pod sobą ludzi do pomocy, dlatego ważne jest, by umiał on sobie poradzić w najbardziej stresujących sytuacjach bez polegania na innej osobie.

Choć praca ta wiąże się z byciem niezależnym, to bardzo pomocnym jest jeśli inni pracownicy z działu, w którym auditor się znajduje, wspierali go np. dzięki podawaniu przykładowych propozycji rozwiązań audytowych. Na tę samą pomoc mogą również liczyć inni pracownicy od auditora. To on posiada największe kompetencje, by doradzać firmie w kwestiach związanych ze spełnianiem wymagań systemu zarządzania.

 Umiejętności te pomogą również w doradzaniu firmie w kwestiach związanych ze spełnieniem wymagań danych norm.

Jakie zadania ma auditor ISO 9001?

Najważniejsze zadania auditora zostały już wplecione powyżej, jednak warto je wypunktować dla jasności informacji. Auditor:

  • przeprowadza audyty (zbiera informacje) w działach firmy objętych wymogami systemu ISO 9001,
  • przygotowuje raporty (opracowuje zebrane informacje) z audytów,
  • przekazuje informacje (wyciąga wnioski z zebranych informacji) pracownikom w celu doskonalenia ich pracy.

Można zatem zauważyć, że auditor powinien posiadać takie umiejętności jak:

  • planowanie i przygotowanie auditu,
  • prowadzenie rozmów z pracownikami o podłożu zawodowym i obiektywnym,
  • przygotowywanie raportu z auditu bez zaplecza emocjonalnego,
  • działanie na rzecz dobra firmy, a niekoniecznie pracowników.

Auditor wewnętrzny iso 9001

Jak zostać auditorem?

Aby nauczyć się powyższych umiejętności i działań auditora, musi on przejść kilka szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych.

Jak już wiadomo auditorem może zostać każdy, kto ma zadatki na dobrego zarządcę, jednak lepiej jeśli jest to pracownik danej firmy, ponieważ zna on już jej strukturę i wymagania. Aby jednak poznać zastosowania normy ISO i sposób audytowania systemu, warto by zarząd firmy zapewnił osobie wybranej na dane stanowisko pakiet szkoleń w tym zakresie.

Zaznajomienie się z normą ISO 9001 nie jest takie łatwe, dlatego ważne, by to odpowiednie osoby, znające się na wewnętrznym systemie zarządzania jakościom przekazały potencjalnemu auditorowi swoją wiedzę. Mogą to być inni auditorzy lub trenerzy systemu ISO. To oni w najlepszy sposób będą w stanie podzielić się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. 

Nie należy zapominać, że najważniejszą rolę odgrywa jednak praktyka, dlatego początki pracy auditora nie zawsze pokrywają się z oczekiwaniami reszty pracowników. Warto więc uświadomić ich w tym i nakłonić do wspierania nowego auditora.

Szkolenia są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które pełnią już funkcję auditora, ponieważ tak jak w życiu tak i w pracy liczy się rozwój, a podnoszenie swoich kwalifikacji w dziedzinie zarządzania na pewno się opłaci.

Podsumowanie

Widać zatem, że praca auditora nie zawsze wiąże się z wieloletnią nauką w celu otrzymania danego stanowiska. Wiele osób umiejętności zarządzania ma już we krwi, dlatego z pomocą kilku szkoleń można stać się mistrzem w dziecinie audytów, co da na pewno świetne zarobki i wiele możliwości rozwoju.